
Od czego zacząć tworzenie inteligentnej kuchni?
Coraz więcej osób przy remoncie lub urządzeniu mieszkania od podstaw decyduje się na systemy smart home. Inteligentne rozwiązania zwiększają funkcjonalność pomieszczeń i ułatwiają sterowanie sprzętami. Jak zacząć wdrażanie nowych technologii do kuchni?
Nowoczesny sprzęt AGD – inteligentne urządzenia kuchenne
Jeden z pierwszych kroków przy tworzeniu kuchni smart to wybór odpowiednich urządzeń AGD. Nowoczesne lodówki, piekarniki, zmywarki czy ekspresy do kawy pozwalają na sterowane z poziomu aplikacji mobilnej, dzięki czemu da się nimi zarządzać z dowolnego miejsca, nawet będąc poza domem.
Dzięki inteligentnym technologiom w urządzeniach kuchennych sprzęty są w stanie, np.:
-
weryfikować zawartość lodówki;
-
wysyłać powiadomienia o zbliżającym się terminie przydatności produktów;
-
uruchamiać program myjący naczynia w porze najwyższego poziomu energii odnawialnej;
-
automatycznie dopasować warunki przygotowywania jedzenia, łącznie z czasem pieczenia.
Oprócz funkcjonalności ważna jest także energooszczędność. Nowoczesne urządzenia często mają wysoką klasę efektywności energetycznej, co pozwala znacząco obniżyć rachunki. Wybierając AGD do inteligentnej kuchni, warto zwrócić uwagę, czy są kompatybilne z systemami smart home zastosowanymi już w domu.
Inteligentne oświetlenie w kuchni – wygoda użytkowania
Odpowiednie oświetlenie to klucz do funkcjonalnych pomieszczeń, nie tylko kuchni. Nowoczesne systemy oświetleniowe umożliwiają dostosowanie barwy i natężenia światła np. do pory dnia czy nastroju. Można nimi sterować za pomocą aplikacji, głosu lub czujników ruchu, co przydaje się szczególnie wtedy, gdy ręce są zajęte gotowaniem.
W inteligentnej kuchni warto zastosować osobne źródła światła dla różnych stref. Jaśniejsze sprawdzą się nad blatem roboczym, a delikatniejsze przy stole jadalnianym. Takie rozwiązanie wpływa też na wygląd pomieszczenia. Najlepiej sięgnąć po innowacyjne żarówki LED z funkcją regulacji koloru – to prosty sposób na praktyczne i stylowe oświetlenie.
Strefy robocze a funkcje inteligentnego domu
Każdą kuchnię – niezależnie od tego, czy jest inteligentna, czy nie – powinno się podzielić na pięć stref: zapasów, gotowania, przechowywania, zmywania i przygotowywania. W inteligentnym domu niemal każda z nich może być wspierana przez technologię, co znacznie ułatwia codzienne przyrządzanie posiłków.
W strefie gotowania sprawdzą się np. płyty indukcyjne z funkcją automatycznego wykrywania garnków, piekarniki sterowane aplikacją czy okapy z czujnikami zapachów. W obszarze zmywania warto postawić na zmywarki z programami dopasowującymi się do poziomu zabrudzenia naczyń i uruchamiane smartfonem.
Strefa przechowywania może być wyposażona w inteligentną lodówkę, która doskonale dba o świeżość produktów, a nawet wyświetla ważne notatki na ekranie. Z kolei strefa przygotowywania zyska na funkcjonalności dzięki oświetleniu LED w wersji smart czy blatowi z wbudowanymi gniazdkami.
Aby system smart home działał bez zarzutu, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego architekta wnętrz. Dzięki przemyślanemu podziałowi przestrzeni i wykorzystaniu zaawansowanych technologii codzienne obowiązki staną się prostsze, a gotowanie przyjemniejsze. Kuchnia przyszłości jest na wyciągnięcie ręki!