
Budowa domu na skarpie – jakie wyzwania się z tym wiążą?
Dom na skarpie łączy w sobie szereg zalet, ale również wad. To szczególne rozwiązanie architektoniczne, które umożliwia wykorzystanie naturalnych warunków terenowych, aby stworzyć niepowtarzalną przestrzeń. Niesamowity widok, a także niższa cena takiej działki sprawiają, że wielu inwestorów decyduje się na to, by postawić budynek na stromym terenie. Planowanie i wznoszenie takiego obiektu na nieregularnej przestrzeni. wymaga jednak sporo wiedzy i doświadczenia, a także odpowiedniego projektu. Co warto wiedzieć o budowie domu na skarpie i jakie wyzwania wiążą się z taką opcją? Podpowiadamy.
Budowa domu na skarpie – podstawowe informacje
Zanim przystąpimy do projektowania domu na skarpie, powinniśmy wiedzieć o tym, jakie kroki trzeba wcześniej wykonać, aby móc postawić na nierównym terenie taki obiekt. Przede wszystkim będziemy musieli zlecić wykonanie badań geotechnicznych. W dzisiejszych czasach stanowią one podstawową procedurę informującą projektanta o warunkach posadowienia budynku. Dzięki takim dokumentom specjalista może dobrze dopasować fundamenty do zaistniałych warunków. Dlatego też szczególnie w przypadku domu posadowionym na terenie takim jak skarpa, a więc trudnym zgeotechnicznego punktu widzenia, muszą być wykonane takie badania.
Należy mieć świadomość, że w sytuacji, kiedy budynek będzie niewłaściwie posadowiony, a ewentualny teren potencjalnego osuwiska nie zostanie zabezpieczony, jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych, wówczas ciężarbudynku i obciążenie gruntu mogą doprowadzić do usunięcia się zbocza, a w konsekwencji do katastrofy budowlanej. Dlatego jednym z badań, jakie przeprowadzą geodeci, będzie analiza stateczności skarpy, aby określić możliwość wystąpienia osuwiska.
Wśród czynników wpływających na ewentualną stateczność zbocza wymienia się materiał podłoża, a także kąt nachylenia skarpy. Duże znaczenie w tym kontekście może mieć także przepływająca przez skarpę woda gruntowa, która wywiera ciśnienie na gruntach sypkich lub hydrostatyczne na spoistych. Woda taka sprzyja powstawaniu potencjalnego osuwiska.
W sytuacji, kiedy specjaliści ocenią warunki gruntowo-wodne, mogą podjąć decyzję o zabezpieczeniu skarpy. Wybór konkretnej metody powinien być uzależniony od wyników badań geologiczno-inżynierskich. Do wyboru mamy jednak odwodnienie skarpy, zmniejszenie jej kąta nachylenia czy też zastosowanie murów oporowych.
Jak powinien wyglądać projekt domu na pochyłą działkę?
Projekt domu na skarpie musi być wykonany przez fachowców, którzy specjalizują się w takich działaniach. Warto umówić się na konsultację z architektem, podczas której przekażemy mu wszystkie swoje oczekiwania co do takiego budynku. Dobór konkretnego projektu w przypadku domu na pochyłej działce, uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim warto wcześniej zwrócić uwagę na Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, ponieważ ustalenia tego dokumentu mogą wprowadzać pewne ograniczenia w ingerencji robót ziemnych istniejącego ukształtowania terenu. Na nasz projekt będzie wpływała także wielkość i konfiguracja działki.
Musimy również zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcemy usytuować na danym terenie nasz dom. Istotne będą tu elementy takie jak nasłonecznienie pomieszczeń, a więc umieszczenie budynków w stosunku do stron świata oraz wyznaczenie najbardziej dogodnego podjazdu do domu. Ważne jest również wskazanie kierunku otwarcia strefy dziennej w stronę nachylenia działki i wyznaczenie optymalnego miejsca na taras czy balkon. Na tym etapie musimy zastanowić się także nad konkretnym typem bryły, jaki nas interesuje. W przypadku domów na skarpie ważnym elementem architektonicznym nierzadko są schody, które na przykład łączą wszystkie poziomy tarasów. Zastanówmy się również, w jakim stylu chcemy wybudować dom. Czy ma mieć on nowoczesny charakter, czy może klimatyczny na przykład góralski sznyt.
Budowa domu na pochyłej działce – fundament
Jednym z istotnych elementów, który będzie wpływał na stabilność budynku wybudowanego na skarpie, jest fundament. Zazwyczaj w takim przypadku architekci stawiają na tradycyjne ławy fundamentowe. Wyróżniają się one przede wszystkim niższą ceną niż płyta fundamentowa. Przeszkodą tutaj może być jednak wysoki poziom wód gruntowych. Dlatego, jeżeli po badaniach geotechnicznych okazało się, że na naszej działce problemem może być wysoki poziom wód gruntowych, wówczas nasz architekt najprawdopodobniej postawi na płytę fundamentową. Jest to rodzaj fundamentu, który jest idealny do gruntów o słabszych parametrach technicznych lub w sytuacji, kiedy zwierciadło wód gruntowych jest zbyt wysoko dla ławy. Płyta jest nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniem, lecz nieco droższym.
Bardzo często w przypadku domu na skarpie stosuje się fundament schodkowy, czyli o podstawie w kształcie stopni. Wykorzystywany jest on w przypadku budynków z częściowym podpiwniczeniem i takich, które mają stać bezpośrednio na skarpie. Konkretne parametry takiego fundamentu, muszą być dopasowane do wymagań terenu przez osoby przygotowujące projekt.
Dom na skarpie – zalety
Budowa budowa domu na pochyłej działce może dostarczyć inwestorom sporo radości i jest dla nich szansą na zbudowanie wyjątkowego budynku, spełniające go oczekiwania wszystkich domowników. Do zalet domu stawianego na pochyłej działce należą zazwyczaj piękne widoki, ponieważ nierzadko tego typu tereny zlokalizowane są w rejonach górskich. Jeśli spadek jest w kierunku południowym, możemy liczyć na szybkie i proste odprowadzenie deszczu. Dodatkowo często pochyłe działki wyróżniają się niższą ceną i umożliwiają zaaranżowanie dodatkowego miejsca na podpiwniczenie lub garaż.
Dom na pochyłej działce – wady
Projekt domu na skarpie stanowi spore wyzwanie dla architektów. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie, musimy być świadomi, że nie jest ono pozbawione wad. Często taka budowa wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami niż wznoszenie podobnego obiektu na równym terenie. Musimy więc liczyć się z wysokimi kosztami budowy podpiwniczenia, a także ogrodu poziomowego. Dodatkowo w takim przypadku musimy wykonać szereg badań geologicznych gruntu, które również generują dodatkowe koszty. Sam budynek postawiony na skarpie jest wystawiony na działanie silnego bocznego wiatru, co również musi być uwzględnione w takim projekcie.
Budowa takiego domu stanowi więc spore wyzwanie nie tylko dla inwestorów, ale również projektanta i ekipy wykonawczej i nierzadko mimo tańszej działki, wymaga znacznie wyższych nakładów finansowych niż wzniesienie takiego samego obiektu na równym terenie.
Mimo że domy na pochyłych działkach są wznoszone w różnych regionach naszego kraju, to jednak decydując się na taką opcję, musimy być świadomi trudności takiej inwestycji. Rozważając budowę obiektu na skarpie, przeanalizujmy więc wady i zalety takiego rozwiązania, w tym dodatkowe koszty związane z koniecznością zabezpieczenia takiego gruntu i zastosowania na nim często dość drogich rozwiązań.