Czy matę trzcinową warto wykorzystać do ocieplenia budynku i otwartych przestrzeni?
Mata trzcinowa to materiał znany od wieków. Po latach wróciła do łask i jest szeroko wykorzystywana w budownictwie. Ten ekologiczny surowiec można jednak wykorzystać nie tylko do poprawienia izolacji termicznej domu. Czym wyróżnia się taki produkt? Z kilku powodów warto poznać jego walory.
Struktura i wygląd maty trzcinowej
Mata trzcinowa to produkt wykonywany z wysuszonych gałęzi. Elementy są ze sobą ciasno połączone, dzięki czemupokrycie jest dość szczelne. Sprzedawane w sklepach rulony w całości utrzymują metalowe żyłki. Tym samym można mieć pewność, że wyrób nie rozpadnie się np. z powodu podmuchów wiatru.
Warto pamiętać, że struktura maty trzcinowej nie zapewnia pełnej szczelności. Po prostu nie ma takiej możliwości. Każda gałąź ma nieco inny kształt, a co za tym idzie, w rulonie będą prześwity. Mimo tego ten ekologiczny materiał stanowi dobrą barierę przed wilgocią, wiatrem i przynoszonym przez niego kurzem.Maty trzcinowe są dostępne tylko w jednym, naturalnym słomkowym kolorze. Jasna barwa gałęzi pozwala zatem optycznie rozświetlić przestrzeń. Oprócz tego surowiec jest bardzo plastyczny. W razie potrzeby rulon można przyciąć do oczekiwanej wysokości. Dlatego nie trzeba szukać w sklepach mat o konkretnych rozmiarach.
Mata trzcinowa jako izolacja cieplna dachu
Od stuleci ludzie używają mat trzcinowych do izolowania dachów domów od warunków atmosferycznych. Z dawnych pomysłów warto skorzystać także dzisiaj. Surowiec wyróżnia przede wszystkim brak punktu rosy. W ten sposób określa się temperaturę, w której znajdująca się w powietrzu woda ulega skropleniu.
Pozbawiony punktu rosy produkt zatrzymuje całą wilgoć na zewnętrznej powierzchni. Wyłożenie dachu matą trzcinową daje więc pewność, że woda nie będzie kapać do środka, a tym samym niszczyć podłogi i sprzętów pozostawionych na strychu.
Mata trzcinowa ma jeszcze dwie zalety. Po pierwsze sprawdza się o każdej porze roku. Zimą zapewnia ciepło, a latem lekki chłód. Do tego tworzywo wyróżnia się dobrą izolacją akustyczną. Z tych oraz wcześniejszych powodów ten materiał będzie dobrym wyborem również dla osób planujących adaptację poddasza na pokój.
Zastosowanie maty trzcinowej jako surowca do izolacji dachu wymaga jednak zakupu większej ilości produktu. Taka konieczność wynika, ponownie, ze struktury tworzywa. Z tym problemem można sobie poradzić poprzez nałożenie na siebie wielu mat. W ten sposób powstanie gruba i szczelna otulina.
Wykorzystanie maty trzcinowej w ogrodzie
Mata trzcinowa znajduje też zastosowanie w przydomowych ogrodach i na działkach. Produkt można wykorzystać np. do obłożenia ogrodzenia. W ten sposób uda się uzyskać znacznie więcej prywatności w trakcie relaksu na prywatnym terenie. Co więcej, osłona ochroni obszar przed nawiewaniem liści i kurzu.
Przy pomocy maty trzcinowej można również zakryć nieużytki, które znajdują się po drugiej stronie płotu. Ten problem jest znany wielu właścicielom domów jednorodzinnych i działek rekreacyjnych sąsiadujących z obszarami porośniętymi dziką roślinnością lub terenami od dawna zaniedbanymi.
Kolejnym zastosowaniem maty trzcinowej jest maskowanie tego, czego nikt nie chce widzieć przy każdym wyjściu do ogrodu. Wykonana z gałęzi osłona zakryje m.in. kompostownik. Oprócz tego rulon nada się do zasłonięcia basenu, czyli miejsca, które każdy chciałby zabezpieczyć przed wzrokiem sąsiadów.
Mata trzcinowa na balkonie
Rozpięte na balkonach maty trzcinowe to częsty widok. W takich miejscach naturalny materiał pełni funkcję ozdobną, a do tego chroni przestrzeń przed nawiewaniem kurzu i do pewnego stopnia chłodem. Rozwieszenie rulonu przydaje się też właścicielom zwierząt. Między gałęziami nie prześliźnie się np. królik.
Na wielu nowych osiedlach matami trzcinowymi mieszkańcy zasłaniają też ogródki ulokowane na parterach. W takich miejscach wyrób wykonany z ciasno upakowanych gałęzi pełni szczególnie ważną funkcję. Pozwala on zakryć przestrzeń, która znajduje się tuż przy ulicy albo chodniku na podwórku.
Montaż i konserwacja maty trzcinowej
Mata trzcinowa będzie nieustannie narażona na działanie wilgoci. Z tego powodu trzeba ją przymocowywać elementami ocynkowanymi. Części poddane takiemu procesowi chemicznemu są odporne na korozję. Matę do płotu można przyczepić drutem, opaskami zaciskowymi albo zszywkami przemysłowymi.
Rozpięty rulon będzie odporny na podmuchy wiatru, jeśli mocowania będą regularne. Po pierwsze matę trzcinową należy przypinać w trzech miejscach – na górze, w centralnej części oraz na dole. Tę czynność należy wykonać na całej powierzchni produktu, w odstępach wynoszących 40-50 cm.
Naturalny surowiec jest przeciętnie odporny na działanie warunków atmosferycznych. Z tego powodu mata trzcinowa wymaga regularnej konserwacji. W tym celu najlepiej kupić impregnat do drewna. Powierzchnię trzeba pomalować dwa razy w roku – przed zimą i wraz z rozpoczęciem wiosny.
Mata trzcinowa – wszechstronny i ekologiczny materiał
Mata trzcinowa jest tania, łatwa w obróbce i montażu oraz niezwykle praktyczna. Jej właściwości pozwalają wykorzystać to naturalne tworzywo zarówno w domu, jak i na otwartej przestrzeni takiej jak ogród czy balkon. Cyklicznie konserwowany produkt przetrwa w dobrym stanie nawet 5 lat.
Co więcej, mata trzcinowa to materiał ekologiczny. Gałęzie podlegają szybkiej biodegradacji i nie pozostawiają w glebie żadnych trujących składników. Jak zatem widać, powodów do zakupu tego rodzaju osłony jest naprawdę dużo. Po jej założeniu pozostanie już tylko cieszyć się dobrze dokonanym wyborem.